Popis hry, šifry

Organizátorská reportáž

Přípravy, co jsme čekali (psáno před hrou)

Po sedmé Krtčí norou jsme si dali roční přestávku – kvůli škole, vztahům, autorskému vyčerpání – téměř každý se na něco vymlouval. Na podzim 2011 jsme se rozhodli osmý ročník zrealizovat. Aleš měl před sebou psaní diplomky, vedení se proto ujala Markéta – pamatuje organizování už od prvního ročníku.

Podobně jako před dvěma lety existovaly nápady na artefaktové nebo velmi netradiční šifry. Artefaktové odkládáme pro nedostatek organizátorského úsilí (jako před dvěma lety; nechceme utratit spoustu peněz za něco polovičatého). Pár netradičních návrhů necháváme „divným“ a výměnou používáme „nedostatečně divnou“ chobotnici (hráčům předsatvena na stanovišti 11V).

Letos jsem očekával snazší hru než posledně. Celková trasa je zhruba o čtvrtinu kratší, ve hře není tolik rozporuplně vnímaná šifra jako „Krtčí norou sedm“ z KN7. Vítěze očekávám před setměním. Obtížnost může ještě zvýšit počasí. Naopak jiní organizátoři varovali, že bude obtížná.

Kromě deště se obáváme některých neotestovaných prvků v šifrách. Navzdory tomu, že od poslední KN uplynuly dva roky, příprava se do těch dvou let roztáhla a v součtu jsme jí věnovali asi o trochu méně času než posledně. To se podepsalo i na testech, proběhly jen tři. Všechny následně provedené úpravy byly zjednodušujícího charakteru. Kvůli neochotě žebětínských přesouváme cíl do Bystrce, proto musíme přepracovat trasu a tím i šifry. Konečné verze některých šifer tak z nedostatku času otestovány nebyly. Přesto věříme, že šifry jsou řešitelné a neintuitivních nebo zmatených prvků je co nejméně. (Několik málo by jich mělo být v každé šifrovací hře, aby elitní týmy nezívaly nudou).

Novým prvkem je zrušení společné části po spojení Výzvy a Pohody před koncem hry. V předchozích norách týmy přicházející z Výzvy ve velkém časovém tlaku téměř ihned rozbalovaly nápovědy ke společným šifrám před cílem a to si ty šifry nezasloužily. Letos je tedy nejdelší Výzva historie KN – 7 středně až více obtížných šifer bez nápovědy. Věřím, že ji týmy zvládnou.

Také došlo ke snížení maximálního bodového zisku v Pohodě na historické minimum sedmdesáti bodů ze sta. Důvodem je větší rozdíl obtížnosti kategorií. 7P se téměř nedá považovat za šifru a Výzva má dvě šifry navíc, Pohoda je tedy skoro o tři šifry kratší.