šifra 2

Šifra 2 — Palindromy — kostel v Omicích

Stručné řešení

V zadání se vyskytuje třináct skupin obrázků. Každá skupina představuje větu, kterou je možno číst stejně zprava i zleva – palindrom. Tajenku přečteme v prostředních písmenech vět.

Komentované řešení

  • Pozorování: třináct skupin obrázků, třináct skupin linek pod nimi ⇒ pravděpodobně třináct písmen v řešení.
  • Pozorování: délky linek (nejkratší je jednotka) odpovídají délkám běžných slov ⇒ linky prozrazují počty písmen ve větách, které jsou pojmenováním obrázků, to je silná nápověda.
  • Pozorování: Eben je nebe pozpátku, bolero obsahuje orel pozpátku, buk je v Kuba pozpátku,… ⇒ věty jsou palindromy
  • Porozumění: jsou-li věty palindromy, stačí znát jednu část a můžeme vyplňovat písmena i ve středově souměrné části, spolu s prozrazeným počtem písmen je to dostatečné k přesnému pojmenování většiny obrázků.
  • Kde hledat tajenku? Všechny věty obsahují lichý počet písmen, mají tedy prostřední písmeno, které je dále významné tím, že jediné je nezrcadlené ⇒ v těchto písmenech čteme tajenku PLOTUKATOVKYJ – jih plotu u lokality Katovka (při pohledu do mapy je to přesněji jihozápadní roh Hvízdalky).
  • Použité palindromy s vyznačeným středním písmenem: namíří na Paní říman, kuba řekL keř a buk, kapli los Osolil pak, orel obleTěl bolero, ivo vládU dá lvovi, ulét sokol oKolo kostelu (nespisovné skloňování), míli bosá selkA klesá s obilím, dejdar roTor rád jed, mé sele senO nese lesem, nebe málo Volá m eben, zeman nemá Kámen na mez, do ropY porod, krtka Jak trk (chybí apostrof). (Několikrát tolerujeme nestejnou délku samohlásky.)

O šifře

Tuto šifru komentoval jeden z testerů slovy „nejméně originální, nejvíce pobaví“. Pobavit je skutečně jejím cílem. V poslední verzi se vyskytuje více slov skloňovaných, což je obtížnější na uhodnutí, počet prozrazených palindromů v nápovědě jsme proto zvýšili na pět oproti původně plánovaným třem nebo čtyřem.

První verze obsahovala palindromy nalezené po internetu, v ostré verzi jsou čtyři převzaté, čtyři inspirované cizími nebo upravené cizí a pět původních (neviděli jsme je jinde). Nejvíce jsme čerpali ze Špáďových palindromů – na odkazované stránce je jich přes osm set, téměř všechny jsou pro náš účel nepoužitelné, přesto obsahují zárodky (středy, začátky/konce, zajímavá slova), ze kterých lze vymýšlet pěkné věty.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Podľa toho, čo mi Janka

Podľa toho, čo mi Janka vravela doma, org sa riadil textom na nápovede, a teda neprezradil päť *palindrómov*, ale len päť *obrázkov*. Tak ak je to naozaj tak a nedošlo k nejakému informačnému šumu, tak to asi chcete opraviť v popise šifry.

Inak, na "do ropy porod" budeme ešte dlho spomínať :D

-- mišof

Timeout

Šifra by se nám moc líbila -- až na jednu věc: čas zavření příštího stanoviště. Startovní řadu dáváme mezi prvními, ke kostelu přícházíme třetí, takže si v klidu luštíme, luštíme, a najednou se podívám na hodinky a zjistíme, že nám za chvíli zavře trojka. Takže samozřejmě bereme nápovědu, s ní to dolušťujeme už rychle, ale i tak přicházíme na 3 skoro deset minut po [oficiálním] zavření. A po nás přicházjí na 3 týmy ještě tak další půhodinu...

Nemyslím si, že tým, který neuhádl úvodní řadu rychle, měl vůbec šanci tuto šifru dát a na další stanoviště dojít v daném limitu. Samozřejmě, že se prodlužovalo. To ale není fér, protože řada týmů určitě brala nápovědu -- stejně jako my -- čistě z časových důvodů. Podobné to bylo i posledně. Časové odhady jsou samozřejmě obtížné, ale s tímto vědomím by IMO organizátoři měli (a) volit pro první šifry méně drastické zavírací časy (b) méně zdůrazňovat v úvodních plamenných projevech na startu, jak nám ta sanoviště nekompromisně zavřou, když to pak stejně neudělají. A ano, pokud se někdo zeptá, byl jsem připraven na to, že naším pozdním příchodem na 3 pro nás hra opravdu skončí. Celý přesun jsem se s tím vyrovnával. Bylo by to kruté, spoustu lidí by to nasralo, nicméně by to na druhé straně problém zviditelnilo natolik, že by se třeba příště neopakoval...

(Yeti)

Souhlas

Ačkoli se nás problém netýkal, protože jsme šifru vyřešili bleskově, souhlasím s tím, aby bylo jasně, zřetelně a nezašifrovaně dáno najevo, zda se zavírací doby stanovišť tedy opravdu dodržují na sekundu přesně, či zda záleží na libovůli orgů, zda na svém postu zůstanou o něco déle. U tak šibeničních otvíracích dob stanovišť, jaké Nora má*, má taková informace značný strategický význam.

Taky se mi nelíbí, že orgové na trojce zůstali déle, než měli. Stejně tak, mám ten pocit, Tom H. na devítce. Pokud se pletu, omlouvám se. A na dvanáctce se končilo pro změnu o čtvrt hodiny dřív, nicméně pak ještě někdo došel - nevím, zda to byl tým, se kterým se nepočítalo, nebo nějaký omyl, to jsem už neodpozoroval. A v kontrastu k tomu cíl zavíral na sekundu přesně; takže kdybychom se spolehli na nějakou pěti- až desetiminutovou toleranci, kterou jsme viděli v jiných případech na vlastní oči na trase, mohli jsme možná doluštit poslední krok květu a pak se v cíli cítit ukřivděně.

Podotýkám, že nás to letos nijak zvlášť nepostihlo a spíše nám hořící koudel za zadkem pomohla k vyššímu výkonu než naopak, přesto se velice přimlouvám k delší době otevření stanovišť a ke striktnímu dodržování času jejich uzavření.

(Dero)

-----
* Samozřejmě subjektivní, ale jsme celkem zkušený tým a až příliš mnohokrát nám stanoviště zavírala do půl hodiny od vyzvednutí šifry.

1609m

Souhlasím s testerem, některým členům týmu se ale líbila opravdu hodně, takže za ně děkuju ;)

BOLERO - určitě by mě nenapadlo ten svetr takhle rovnou pojmenovat :), naopak orla bělohlavého jsme určili a potom jsme přemýšleli, co by tak mohlo končit na LERO
1609 m - tak s tímhle jste nás docela dostali, byli jsme přesvědčení, že se jedná o nově přeměřenou Sněžku a nic nás nezviklalo :D, sice nám to nevycházelo, ale nebylo nám potřeba všech písmen; až v cíli jsem na to koukal, že to je míle, kterou si pamatuju jen jako 1,6km
bílá paní - tak bílou paní jsme určili, ale protože šipka míří na ten jehlan, co má na hlavě snažili jsme se ho pojmenovat, po vyluštění jsme uvažovali, že to mohl být ČEPEC, protože má P uprostřed a smáli jsme se, jak podivně může čepec vypadat, v cíli opět překvapení, byli jsme vedle ;)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.