šifra 4

Šifra 4 — Cizojazyčná — kóta 385

Stručné řešení

Cizím jazykům nerozumíme. Čteme pouze česká slova.

Komentované řešení

  • Pozorování: sedm vět, každá v jiném cizím jazyce.
  • Pozorování – nápad: každá věta obsahuje právě jedno slovo platné v češtině. Přečteme tato slova: je to most na V od Baby.
  • Další stanoviště je pod mostem východně od kopce Baba.

O šifře

První verze zadání byla jen anglicky a německy, luštící uměli většinu přeložit a to jim bránilo v úspěšném řešení. Věříme, že čtvrtou větu ve svahilštině jen tak někdo z hráčů nepřeloží (a kdo používá překladač Googlu, dobře mu tak).

Jednou z inspirací pro tuto šifru byla reklama z nizozemského obchodu, ve které dítě říká „maminko, tu, tu, tu [chci]“, ale anglicky mluvící četli „maminko, umři, umři, umři“. Použité věty byly nalezeny v textových korpusech používaných k počítačové lexikografii. V některých jazycích bylo obtížné najít větu, která neobsahuje české slovo, počítáme-li i jedno a dvoupísmenná slova, asi by bylo možné sestavit i delší tajenky s více významovými slovy, například anglické „sever“ (oddělit, přerušit, odseknout) by bylo velice nápadné.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Asi prvé slovo, ktoré nás

Asi prvé slovo, ktoré nás nakoplo správnym smerom, bolo paradoxne "som", ktoré je slovenské a do správneho riešenia nepatrí :D

Holt, občas majú zahraničné tímy aj drobnú výhodu :)

-- mišof

Více rádoby funkčních přístupů

Nejprve jsme se snažili určit jednotlivé jazyky (svahilštinu jsme určili asi jako finštinu), posuny o první písmeno jazyka naštěstí k ničemu nevedly.
Dál jsme zkoušeli identifikovat v každém jazyce speciální symboly, jako a s koužkem, w v poštině, apostrofy ve francouzštině apod., bohužel v angličtině ani svahilštině se nic podobného najít nedařilo. :)

Pak jsme objevili, že první 3 slova čtená pozpátu dávají v češtině smysl (SEVER SEM SNAD), takže jsme se snažili číst pozpátku kde co a hledat i v jiných jazycích něco pozpátku, jediným dalším částečným úspěchem byla němčina, kde velká písmena pozpátku dala (BI JSI TAK), kde bylo možné BI interpretovat jako konec nějakého jiného slova, pokud by každý jazyk dával kus delšího textu.

Slibně se jevila i dvojitá písmena rr, ss, ll, s tím, že jsme brali dvojice i na krajích slov dA Aterstod, W Wilnie atd. Smysluplnost vět ale naznačovala, že grafická šifra to asi nebude.

Vysvobodila nás až nápověda. MOST jsem sice identifikoval už předtím, ale pro nedostatek dalších slov jsem tu ideu zahodil. Na to, že se v tajence použila hlavně dvoupísmenná slova, si myslím, že tam bylo prostě až moc textu navíc, který sváděl k různým interpretacím.

Ondra =o)

Souhlasime

Presne tak -
1) SEVER SEM SNAD hned na zacatku prece neni nahodou :-)
2) moc kratkych slov a jen dve delsi slova, ktera by mohla neco napovedet.
Proto se nam sifra moc nelibila.

Jazyky

S těmito šiframi se letos nějak roztrhl pytel: NapalmMně, Brieždeině, Kachna ... a teď tady. Ještěže jsem podobnou z iNuly pro přílišnou provařenost principu vyřadil. Asi byste neocenili, že ‚most‘ tam bylo zrovna klíčové nápovědné slovo ;-)

Re: Jazyky

(Yeti)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.