šifra 5

Šifra 5 — Jména — most pod D1

Stručné řešení

Z každé věty získáme dvouslovné jméno osoby, všimneme si, že iniciály sousedí v abecedě. Do tajenky použijeme předchozí nebo následující písmeno iniciál dle směru v abecedě daného iniciálami.

Komentované řešení

  • Pozorování: 12 vět, každá popisuje nějakou osobu, vypíšeme jména osob.
  • Všeobecné znalosti/vyhledávání: Popsané osoby jsou Natalia Oreiro, Sagvan Tofi, Ježíš Kristus, Martin Luther, Karel Loprais, Jan Kaplický, Gustáv Husák, Uma Thurman, Roman Šebrle, Přemysl Oráč, Charles Baudelaire. K uhodnutí tajenky není třeba znát všechny osoby.
  • Poslední osoba je někdo neznámý v internetu nevyhledatelný. Vydáme se k neadleké silnici západně od Popůvek nalézt pomník Antonína Bartla. Další stanoviště tam není, ale možná nám toto jméno pomůže snáze pochopit princip druhého kroku šifry.
  • Pozorování: iniciály jmen každé osoby sousedí v abecedě, někdy jsou po sobě ve směru od A k Z, jindy obráceně.
  • Metodika: Dále se zaměříme na iniciály, jelikož mají neobvyklou vlastnost. Pracujeme nejprve pouze s nimi (potenciálně jednodušší princip) a nedostaneme-li pěkné řešení, vrátíme se opět k práci s celým textem.
  • Nápad: dvě písmena z iniciál tvoří začátek logické řady (+/- 1 v abecedě), mohlo by nás zajímat následující písmeno řady. Takto dostaneme z v abecedě následujících nebo předcházejících písmen (podle směru iniciál) tajenku PULKMLISTNAC.
  • Zhruba půl kilometru od pomníku Antonína Bartla se dle mapy nachází památný dub, tam je další stanoviště.

O šifře

Z nemnoha možností jsme pečlivě vybírali osobnosti, aby je podle stručného popisu bylo možné poznat bez vyhledávání v internetu. K vytvoření písmen tajenky v poslední verzi šifry jsou nejřidší iniciály ST, NO a UT. Dokážete nalézt známější jména než my (a vyhledávání v korpusu)?

Zmínka organického návrhu a rozporuplné chobotnice naráží nejen na Kaplického, ale také na šifru „Chobotnice“ (11V), která se před hrou zdá být mírně rozporuplná.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

někdo neznámý v internetu nevyhledatelný

Jance se Bartla vygůglit povedlo a jeho iniciály A.B. nás přivedly k řešení.

celotýmovka

U téhle jsme se zapojili myslím fakt všichni a byl jsem velmi příjemně překvapen znalostmi svých spoluhráčů, dobrou polovičku jmen bych asi nedal, především Sagvana ani Charlese. Sám sebe jsem překvapil určením Natálie, asi to bude tím, že jsem na základce koukal všecko, co běželo v telce :)

Nejprve jsme mysleli, že k pomníku budeme muset, protože jsme četli Půl km Lištná a čekali jsme, že poslední písmeno bude směr, v mapě ale naštěstí nebyla Lištná, Listná, ani List na nějakou světovou stranu, takže jsme vyrazili k dubu.

Ondra =o)

Pěkné

Šifra se nám vážně líbila. Asi proto, že jsme celkem snadno z hlavy určili jména. K pomníku jsme vyslali zvěda a až když se vracel, tak jsem si všiml, že mám poznámku o geocachingové schránce, pojmenovaná po jménu na pomníku.
Lukáš

Spolupráce

Do řešení se zapojil prakticky celý tým - to hodnotím velice kladně! Jen více takových šifer! (vzpomínám na obrázkovou skládací "nohatou" šifru z minulého ročníku)
Drobná technická poznámka: poslední prezident ČSSR byl Václav Havel. Naštěstí nikdy nebyl generálním tajemníkem UV KSČ, takže jsme usoudili že jde jen o drobnou nepřesnost v zadání :)

Jarda

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.