šifra 9V

Šifra 9V — N-úhelníky — kóta 420

Stručné řešení

Popíšeme vrcholy osmiúhelníků pojmenováním obrázků uvnitř, společná písmena se musí shodovat. Ve čtvercích mezi nimi tím vzniknou slova. Popíšeme vrcholy šestiúhelníků synonymy slov ze čtverců uvnitř, společná písmena se opět musí shodovat. Takenku čteme na vrcholech vnitřního šestiúhelníku.

li

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Stručné řešení

Bylo by možné vystavovat i řešení méně stručná než takto stručná? Jak se má postupovat, to je totiž vcelku zjevné. Zato zjsitit, co se má do těch šestiúhelníků nakonec naasociovat, nad tím lze strávit hodiny.

Navíc mi ani nepřijde, že by ‚popíšeme vrcholy šestiúhelníků synonymy slov ze čtverců uvnitř‘ odpovídalo realitě. Ve čtvercích AFAIK vycházely kategorie a do šestiúhelníků se doplňovaly jejich instance. Ovšem přijde-li někomu, že Watson a MUDr. jsou synonyma...

(Yeti)

Ten posledný krok bol teda

Ten posledný krok bol teda smutný. Prvé úrovne hneď, aj celý čas bolo jasné, že k šiestim 4písmenným slovám potrebujeme nájsť pasujúce 6písmenné, aj to, kde bude tajnička, všetko. Len nájsť tých správnych šesť... ani za hodinu. Priveľa kombinácií a v podstate žiadna šanca zistiť, akým smerom orgovia uvažovali pri tom prechode zo 4písmenného slova na 6písmenné. Nakoniec sme tu kvôli času brali telefonickú nápovedu. Nebyť toho záveru, bola by to milá tímová šifra, ale ten záver si zaslúžil ešte pár dní výroby, ktorých výsledkom by bolo lepších šesť asociácií.

-- mišof

Podrobné řešení

Ahoj, samozřejmě, podrobné řešení bude, až bude čas ho napsat. (Dovoluji si tvrdit, že v podrobnosti, návodnosti a poučnosti podrobných řešení je KN zdaleka, zdaleka nejdál ze všech šifrovaček, viz předchozí ročníky.)

Přechod ze 4 na 6 nejsou asociace ale instanciace, Amálka je instance víly, skokan je instance žáby, Watson je instance MUDr. atd. V testech nebyly pochybnosti o Amálce a skokanovi, z těchto dvou už lze nastavit pozici písmen ve dvou šestiúhelnících a pokračovat těmi méně zřejmými. Je to nejtěžší krok šifry a vyžaduje hledání slov, zkoušení a vracení se ze slepých uliček. Podle aktuálních statistik vyřešilo 11 ze 13 týmů.

Ano, vyluštilo...

Ale jak dlouho to těm 11 týmům trvalo? Nám věky věkoucí..
Ten poslední krok byl prostě těžký. Instanci jsme si pak uvědomili, ale nejdřív jsme zkoušeli asociace a jistým jsme si byli Doktorem (Mudr.) a pak Spartou (díky nápovědě na hokejový klub a cigarety - druhý obrázek z nápovědy). No, ale nesedělo to. K vlaku jsme měli asi 7 možných instancí na 6 písmen. U hmyzu je těch možností taky mraky. A když už hledáme instanci doktora, tak to bude Barták, ne? :-) Jako ano, nakonec jsme to dali díky Amálce a Skokanovi a uhodli KOSTEL a snažili se dopasovat zbytek. Ale bylo to jednoduše dost těžký.
A nejvíc nás dostalo to, že hmyz je Čmelák. Jeden náš člen týmu má takovou přezdívku, ale odmíta, že by byl hmyzem :-D

To je všechno moc pěkný

Nemám nic proti principu šifry, ten jsme koneckonců měli rozkrytý do čtvrt hodiny, ale ten poslední krok je strašný opruz. Po určitém čase jsme věděli, že hledáme instance, ale jistí jsme si byli jenom Amálkou a skokanem. Vzhledem k tomu, že se slova po obvodu šestiúhelníků nedoplňovala podle nějakého pravidla (např. že by text začínal ve stejném místě), nýbrž prostě tak, aby to vyšlo, a to ještě po směru i proti směru hodinových ručiček, bylo hledání takových slov, podle kterých by to vyšlo tak, aby to vyšlo, poměrně dost obtížné.

Na takové Tmou bych to ještě bral, protože tam mi zpravidla další stanoviště nezavřou před nosem, ale na Noře je pár desítek minut strávených cvičením ze stringologie obrovská ztráta. A ohledně těch instancí, to je takový maličko vágní pojem. Pokud je instancí víly Amálka, pak instancí vlaku je spíše Slovan (EC 274/275). Pokud je instancí vlaku osobák, pak instancí MUDra je spíše urolog. A jak že by se nazval jakýkoli držitel (instance) MUDra (VŠ titulu)? Přeci doktor. Snad je zřejmé, že ten vztah nijak systematicky stejný není. Dá se tak nanejvýš konstatovat, že hledaná slova jsou slovy podřazenými (hyponymy), což pomůže jenom trochu.

Byli jsme z této šifry rozmrzelí o to víc, že byla jinak opravdu moc hezká. Ale sebrala nám spoustu času, který býval mohl chybět.

(Dero)

pro nás brnkačka

Pro nás křížovkáře to byla brnkačka. Nicméně musím pochválit autory, křížovku, jejíž řešením je legenda další křížovky, jsem v životě viděl jenom jednu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.