šifry 10V a 9P

Šifry 10V a 9P — Základní principy — kostel v Žebětíně / Mladý vrch


Stručné řešení

V každém řádku jsou použita písmena z názvu některého základního šifrovacího principu k vyznačení binární vlastnosti kódování tím principem. Sestrojíme zakódované slovo takových vlastností a příslušným principem je dekódujeme do tajenky.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Docela opruz

Sorry, ale u téhle jsme se fakt nadřeli, po hodině, kdy už se začínalo stmívat, jsme otevřeli nápovědu a i pak jsme měli, co dělat, abychom s její pomocí byli schopni přečíst třeba semaforovou abecedu. Nálada v týmu poklesla a ani vyluštění ji zpět nezvedlo.

První chybu jsem udělal já, protože jsem přinesl šifru s tím, že první řádek je RABÍN :) a druhý MORSE. Rabínem jsem to celé zabil, protože ostatní pak zamítli i Morsea. Bětka nejprve ve snaze vymluvit mi rabína přečetla v prvním řádku BINÁRNÍ, čehož ale v zápětí litovala, neboď místo toho, aby mě odradila od takovéto interpretace (jak dle svých slov chtěla), tak mě v ní ještě utrvdila. Bohužel jsem zkoušel něco jako binární pseudomorseovku v prvním řádku, což nemohlo fungovat. Nápověda byla sice téměř polopatická, ale chvíli to ještě trvalo.

K těm semaforům fakt nechápu, jak vás mohlo napadnout začít psát to slovo SEMAFORY s písmenem S na sedmi hodinách. Sice tohle stanoviště zavíralo v 19, což by vysvětlovalo jak sedmičku, tak devatenácté písmeno, ale jinak mi to nedává smysl.

Ondra =o)

Natočení semaforu

Zpětně to natočení semaforu nějakou logiku má, ale my ji neobjevili při luštění a vyzkoušeli asi 25 (a pravděpodobně víc) možných natočení semaforu.
Když se podíváš do tabulek, jak se píše první písmeno semaforu A, tak začíná na šesti a sedmi hodinách. A pak B se posouvá, tedy jakoby semafor opravdu na sedmi hodinách začínal. Nicméně nám to natočení semaforu taky trvalo věčnost (psáno od severu, otáčeno po 90ti stupních, psáno pozpátku, abecedně, po řádcích, po sloupcích a tohle všechno otáčeno).
Taky si myslíme, že Braille se má psát po sloupcích, ne po řádcích (ale naštěstí, tady jsou jen 2 možnosti a není takový problém vyzkoušet obě).
Binárku jsme taky psali pozpátku.
Morse jsme neměli. Takže jsme z brailla a binárky usoudili, že orgové jsou svině a schválně všechno dali retardovaně, aby šifra byla pracnější a těžší. :-) No, asi to tak nemysleli, ale nám to tak přišlo. Ten semafor je opravdu těžký v tom, že sice natočení v šifře logiku má, ale tú má i jakékoliv jiné natočení..
Lydka

'Takže jsme z brailla a

'Takže jsme z brailla a binárky usoudili, že orgové schválně všechno dali retardovaně, aby šifra byla pracnější a těžší. :-)'

To je naprosto geniálně vyjádřeno. Stejný pocit u nás. :)

semafor

U semaforu jsme se taky zastavili asi az na desatem pootoceni, ale zase jsme se dobre pobavili a nasmali, kdyz nam vzdycky mezi prvnimi tremi znaky vyslo Q :-)
Binarka nam vychazela tak nejak napul. Kdyz jsme vedeli, co asi chceme ziskat, zkusili jsme ji haluzne cist od konce a vyslo to. Taky moc nechapem, proc to tak vlastne bylo :-)
Jinak moc hezka sifra!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.